Řecký ostrov Rhodos

Řecký Rhodos patří geograficky do do skupiny Dodekanéských ostrovů na západě Řecka, mezi nimiž je ostrovem největším. V celořeckém měřítku je pak po Krétě, Euboii a Lesbosu čtvrtým největším ostrovem.

Je omýván Egejským mořem ze severu a vodami Středozemního moře z jihu. Mezi severní výspou Rhodu a Tureckem se nachází asi 10 kilometrů široký průplav. Turisty je tato část Rhodu často vyhledávána coby místo pro příjemnou dovolenou v Řecku nejen pro své četné památky, ale i kvůli konstantnímu teplému klimatu a čistému moři podél pobřeží.

Na severu Rhodu bývá často větrno, tudíž sem často vyrážejí na dovolenou do Řecka vyznavači windsurfingu a kiteboardingu. Pláží s jemným pískem je v této části ostrova jen velmi málo, většina z nich jsou oblázkové a kamenité. To, že se na ostrově Rhodos na plážích nenachází písek, je ale zároveň důvodem, proč je u severní části ostrova moře tak průzračně čisté a přímo vybízí k potápění nebo šnorchlování.

Na obdivovatele památek, kteří si Rhodos vybrali jako místo, kde stráví svou letní dovolenou, tady čekají hned dvě zříceniny hradů Kritinia a Monolithos. Z obou je krásný výhled na okolní moře a blízké malé ostrůvky. Při cestě do hlavního města se vyplatí navštívit o dovolené zeměpisně zajímavé místo Polibek dvou moří, kde se střetává Egejské a Středozemní moře.

Na východě Rhodu se nalézají především písčité pláže. Z toho důvodu zde bylo postaveno daleko více hotelů a dalších kapacit sloužících k ubytování turistů během dovolené než na západním pobřeží. Písčité pláže vyhledávají převážně rodiny s dětmi, neboť je tu pozvolný vstup do moře.

Na plážích si lze v čase dovolené vyzkoušet řadu vodních sportů a nejrůznějších druhů zábavy jako je let na padáku taženém motorovým člunem či jízda na banánu. Mezi nejznámější prázdninová střediska východní části ostrova patří Lindos, Faliraki a Kolymbia.

Za návštěvu určitě stojí hezká dlouhá pláž s jemným pískem Tsambika. Důvodem je skutečnost, že se v její blízkosti nenalézá žádný hotel a turisté se na ni dopravují zapůjčenými auty či skůtry. Na pláži se ovšem nachází vše pro prožití hezkého dne jako jsou taverny a bary. A pochopitelně zde nezapomněli ani na sprchy, aby měli turisté možnost se po koupání v moři osprchovat ve sladké vodě.