Ostrov Alonissos

Během několika málo posledních let je novinkou v prezentacích cestovek po celé Evropě zatím poměrně neznámý ostrov Alonissos v Řecku. Leží ve vodách Egejského moře mezi ostrovy Skiathos a Skopelos, jež jsou nezřídka kdy také nazývány jako diamanty ostrovů ve Sporadách a je zajímavým místem, kde strávit dovolenou v Řecku.

Z ostrova jsou prý v čase letních dovolených k vidění jedny z nejromantičtějších západů slunce ze všech středomořských ostrovů. Alonissos je též součástí známého mořského parku. Přeprava turistů na dovolenou na a z ostrova je zprostředkovávána loděmi z nedalekého Skiathosu, kde bylo vybudováno letiště s mezinárodní certifikací.

Má rozlohu necelých 60 km2 a k trvalému pobytu na ostrově jsou přihlášeny jen necelé 3.000 ostrovanů. S největší pravděpodobností je i to příčinou, proč je Alonissos prozatím nepoznamenán masovým turismem a o dovolené z něj na každém kroku vyzařuje uvolněná a pohodová atmosféra.

Na ostrově se daří celé řadě léčivých rostlin a tak bývá často nazýván přírodní lékárnou. V roce 1992 byl Alonissos vyhlášen za národní park neboť v pobřežních vodách v jeho okolí se usadilo posledních několik stovek tuleňů středomořských.

Tipem na výlet je cesta do středisek Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení. Od toho roku se legislativa ostrova přemístila do přístavního letoviska Patitiri. Obě obce nejen že podtrhují bohatou historii ostrova, ale také je tady možné si o dovolené zakoupit suvenýr nebo si objednat v některé ze zdejších kaváren chutnou řeckou kávu.

Kdo má rád mořské plody, nesmí během své dovolené vynechat ochutnávku čerstvých ryb, které místní kuchaři delikátně upravují na všemožné způsoby.