Ostrov Chios

Chios je 5. nejrozlehlejším řeckým ostrovem a leží v Kykladských ostrovech v Egejském moři. V některých případech je nazýván ostrovem vůní. Proč? Na celém Chiosu rostou jasmíny a pomerančovníky, jež dodávají ostrovu charakteristickou nasládlou vůni, která je pro dovolenou na Chiosu tak typická.

Ve všech koutech ostrova Chios rostou ovocné sady, granátová jablka, fíky, pomeranče, mandarinky, citrony a nachází se tu i pole s divoce rostoucími tulipány. Návštěvníci na dovolené jsou očarováni jeho nenucenou atmosférou a nádherným mořem s až neuvěřitelně čistou vodou. Chios si sebou nese pestrou historii a byl dokonce i hlavním místem helénské kultury. Žili zde osobnosti historie jako byl Homér, Neophytos Vamvas a plno dalších.

Chios je něco málo přes 200 kilometrů dlouhý a zabírá plochu 842 kilometrů čtverečních. Jeho břehy omývá Egejské moře. Severní cíp ostrova je velice řídce osídlen a nalézá se tu nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios, tyčící se do výšky téměř 1.300 metrů.

Život na ostrově se točí kolem hlavního města Chio, kde žije valná část obyvatel a kde se nachází i přístav. V okolí Chia se nalézá též mnoho hotelových komplexů, kde turisté tráví svou dovolenou v Řecku. Na Chiosu je možné v čase dovolených spatřit několik středověkých vesniček, stavby jsou původní kamenné, což působí velice romantickým dojmem. Mezi nimi se sem tam nachází taverna připravující chioskou kuchyně, na dálku lákající kolemjdoucí, trávících letní dovolenou na Chiosu, úchvatnou vůní.

Na ostrově Chios si turisté mohou volit mezi několika plážemi a vybrat si tu, která vyhovuje přímo jim. Rodiny s dětmi vyhledávají na dovolené u moře hlavně písečné pláže pro jejich děti, mladí turisté volí pláže s mořskými útesy a bohatým životem pod hladinou. Směřuje sem na dovolenou celá řada příznivců sportů, kteří obdivují místní vlny a provozují windsurfing a surfing.

Většina pláží má písečný povrch a jen málo jich je s oblázky. K nejznámějším plážím na Chiosu patří pravděpodobně Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, mající povrch z černých kamínků.

Dovolená na Chiosu je synonymem pro dokonalý odpočinek. Pláže nejsou přeplněné, nehrozí zde masový turismus a tak si návštěvníci mohou užívat své soukromí. Od jara do října se teploty pohybují kolem třiceti stupňů a je zde v plném proudu letní sezona. I v průběhu zimy není problém Chios navštívit a vydat se poznávat místní památky a věnovat se výletům po okolí.