Řecký ostrov Evia

Evia je situována v Egejské moři a je druhou v pořadí mezi řeckými ostrovy co do rozlohy. Největším je Kréta v jižní části Egejského moře. Nalézá se u východních břehů Řecka a zároveň patří k souostroví Sporady. Na délku měří téměř 180 kilometrů a obyvatelstvo Evie čítá asi 220.000 osob.

Symbolem Evie je vrchol Dirfys s výškou 1.750 metrů, který je současně nejvyšším ostrovním bodem. Evia je spíše hornatá, což určitě na dovolené ocení všichni vyznavači turistiky a pěších procházek. S pevninským Řeckem je tento ostrov spojen řadou mostů a k dopravě na Evii lze využít i trajekt. Cesta lodí trvá jen asi 45 minut.

Oblíbené letovisko Pefki bylo pojmenováno po borovicích, které se nacházejí po celém povrchu ostrova a návštěvníkům na dovolené dopřávají vítaný stín jako štít před horkým a pálícím sluníčkem. Na fotografie z místa je možné se podívat tady.

V tomto prázdninovém středisku najdou dovolenkáři vše, co ke strávení klidné dovolené vyžadují. Jsou tu čisté pláže, průzračně modré moře, pěší zóny s bary a místními hospůdkami. Je tu též malebný přístav. Během hlavní sezóny dovolených se tu denně pořádají trhy, kde je možné pořídit čerstvé ovoce, zeleninu a právě z vody vytažené ryby.

Symbolem tohoto městečka je dlouhá pláž, kde si mohou turisté zapůjčit slunečníky a lehátka. Pláž má písčitý povrch, někde ovšem jsou malé oblázky, které pomalu přechází ve větší kameny. Pláž je od Pefki oddělena širokou promenádou, která slouží k dlouhým procházkám. Posedět je možné v některé z místních taveren a vychutnat si pohostinnost zdejších lidí.

Hlavní město ostrova Evia bylo pojmenováno Chalkida nebo též Chalkis a nyní tady žije kolem 50.000 obyvatel. Byl tu vybudován průmyslový přístav, jež je pěknou atrakcí pro turisty, kteří do těchto míst o dovolené zavítají během procházky podél pobřeží.

Další zajímavostí je průplav Evoikos, který je široký jen 40 metrů. V samotné Chalkidě stojí za to absolvovat prohlídku historického jádra, muzeí či projít se po pobřeží, kde jsou restaurace, kavárny a hotely.