Ostrov Karpathos v Řecku

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se v Egejském moři vine krásný ostrov Karpathos. Patří do souostroví Dodekanésos a z celé skupiny je druhým nejrozlehlejším ostrovem.

U severního cípu k němu patří ještě malá Saria, v jižní části pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Symbolem Karpathosu je bujná příroda a atmosféra pravého Řecka. A protože měří na délku cca. 50 km a na šířku pak mezi 6 až 11 kilometry, nachází se na něm velké množství letovisek pro dovolenou u moře. Jeho břeh se táhne v délce 160 kilometrů a hlavním městem je Pigadia.

Pro příznivé podnebí je Karpathos často brán jako téměř skvělé místo pro prožití příjemné dovolené u moře uprostřed léta. V průběhu sezóny zde dochází ke srážkám pouze minimálně a svitu slunce si zde dosytosti užije kdokoliv. Cestovní kanceláře jsou si této skutečnosti velmi dobře vědomy a tak je nabídka zájezdů na Karpathos skutečně široká.

Protože jej ještě příliš nezasáhla masová turistika jako blízké ostrovy Kréta a Rhodos, turisté mohou na ostrově prožít úplně jiný typ dovolené než pouze lenošení a odpočinek na písečném pobřeží. Karpathos je plný kontrastů a je možné říci, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší hora nese název Kali Limni a z moře se zvedá do výšky přes 1.200 m. Příroda na ostrově je poměrně pestrá, daří se zde borovicím a prosperují tu cypřiše a olivové háje. Vnitrozemské pláně pak pokrývají louky s voňavými bylinami, daří se tu vínu a ovocným stromům.

Pláže jsou ponejvíce písečné, ale občas je možné narazit i na oblázkovou pláž. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a je lemována skalisky a zelenými stráněmi. Jak to na pláži vypadá se můžete podívat třeba tady.

Azurově modrá voda v návštěvnících Karpathosu nutně vyvolává dojem, že se ocitli někde v Karibiku a nikoliv na středomořském ostrově. Mezi oblíbené pláže dále patří Damatrie, Kyra Panagie, Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis nebo Agios Thoros. Na jihu ostrova jsou skvělé podmínky pro vodní sporty, hlavně surfování.

Kvůli procestování Karpathosu si lze zapůjčit skútr, motocykl či auto. V průběhu několika dní se tak dá dokonale poznat ostrovní krajina a Karpathos je možné projet ze všech stran. Vydat se dá samozřejmě i na pěší výlety, doporučuje se ale pořídit mapu a pohybovat se pouze po vyznačených cestách.