Ostrov Ithaka

Ithaka je řeckým ostrovem, který patří do Jónské skupiny ostrovů. A i když náleží spíše k nevelkým ostrovům (jeho rozloha činí jen méně než 100 kilometrů čtverečních), je možné si zde dokonale odpočinout a prožít tu moc hezkou a ničím nerušenou dovolenou. Je dlouhý pouze cca. 30 kilometrů, ale i přesto doslova vybízí k detailnímu poznávání ostrovní přírody ať už na kole, během pěší tůry či pohodlně autem.

Kefalonia, který je známější než Ithaka, je vzdálen necelé 4 km, a vzhledem ke skutečnosti, že na Ithace samotné není letiště, většina návštěvníků se na Ithaku přepravuje po přistání na Kefalonii trajektem. Lodí se lze z Ithaky dopravit také na nedaleko ležící Lefkadu, všeobecně proslavené Korfu nebo dokonce přímo do Řecka do přístavu Patra.

Ithaka nepatří mezi neúměrně turisticky etablované a kvůli dovolené navštěvované ostrovy. To je důvodem, proč si neustále zachovává svůj nenucený charakter a hlavně permanentní pohodu. Díky vhodnému podnebí je zdejší flóra většinu času zelená a v hojné míře zde najdete borovice, vinice, olivy a cypřiše.

K prozkoumání ostrova bývá doporučováno si vedle nejrůznějších automobilů a motocyklů vypůjčit o dovolené i motorový člun, na němž je možné nejen vyrazit na okružní jízdu kolem Ithaky, ale též se vypravit na blízké ostrovy. Na ty, co cestu absolvují, zde čeká klid, pohoda a skoro žádní turisté. Co víc je možné si o dovolené v Řecku přát? A jako třešnička na dortu je pak skutečnost, že jsou skoro všechny pláže na Ithace oceněny modrou vlajkou za kvalitu moře.

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají v čase jejich dovolené místní památky a působivá krajina typická pro Středomoří. Zlatým hřebem bývá tůra na nejvyšší horu Niritos popřípadě horu Merovigli. Na mnoha místech lze spatřit kostelíky tolik rozšířené po celém Středomoří, které jsou rozmístěny skoro na každém ostrově v Řecku.

Kvůli nákupům je nejlepší zamířit do přístavu a stejně tak hlavního města ostrova Vathy. Podél krásné zátoky se krčí řady různě namalovaných domečků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro obdivovatele neopakovatelné atmosféry středomořských ostrovů, příznivce odpočinku a relaxace nebo dokonce přesvědčené romantiky je Ithaka jako stvořená.