Řecký ostrov Kalymnos

Jeden z mnoha řeckých ostrovů Kalymnos se nachází uprostřed Egejského moře a je čtvrtým nejrozlehlejším ostrovem skupiny ostrovů Dodekanesos (neboli Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí bohatou minulost, což jasně dokazuje velké množství různých historických objektů, jež jsou rozesety po celém území ostrova.

Kromě nich nabízí turistům, trávícím svou letní dovolenou na Kalymnosu, značné množství krásných pláží ke koupání v teplém moři a útulné ostrovní vesničky doslova nabádají k toulání se po setmění. Kalymnos je též proslulý pěstováním mořských hub a díky vyhlášeným lezeckým terénům jej hojně navštěvují kvůli možnosti aktivně strávit dovolenou horolezci.

Nalézá se poblíž tureckého pobřeží, zhruba uprostřed mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho reliéf je poměrně hornatý. Podél západního pobřeží se táhnou malebné zastrčené zátoky a pláže, východ Kalymnosu je spíše pustinou. Plocha ostrova je asi 100 km2. Podnebí je typicky středomořské. Během hlavní sezóny se turisté budou o své dovolené na ostrově hřát při teplotách kolem 30°C a déšť tu prakticky neznají.

Hlavním městem je Pothia, někdy též označovaná jako Kalymnos. Právě v tomto městě je prakticky všude znát, že Kalymnos se nachází v srdci lovu mořských hub. Během procházek tady návštěvníci Kalymnosu nacházejí spousty obchodů a obchůdků, které tento suvenýr prodávají. Jen je důležité se nenechat obelstít a vybrat si ten správný. Dobrá mořská houba mívá tmavé zabarvení a značný počet průduchů.

Kalymnos však nabízí řadu dalších míst, která by měl každý turista vidět. Za všechny je třeba zmínit například dřívější hlavní město Chorio s rytířským hradem a troskami starobylého kostela.

Pobřežní letoviska Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím, hezkým zážitkem je i návštěva blízkého ostrova Telendos. Pro příznivce lezení je však cesta na něj přímo povinností. Je tady přes 40 sektorů a vhodná doba ke sportu je jaro. Prudké skály z vápence sem vábí na lezeckou dovolenou odvážlivce z celého světa.