Ostrov Kos v Řecku

Řecký Kos, též nazývaný Hippokratovým ostrovem podle známého zakladatele moderního lékařství, který se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy.

Tvar ostrova Kos je podlouhlý a rozkládá se na ploše téměř 300 kilometrů čtverečních. Táhne se v délce 50 kilometrů a široký je asi 2 – 10 km. Žije zde téměř 30 tisíc osob. Většina z nich pracuje v oboru cestování a služeb pro turisty na dovolené.

Reliéf ostrova utváří, na rozdíl od většiny řeckých ostrovů, především nížiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se vine podél jeho jižního pobřeží. Nejvyšší vrchol Kosu Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 metrů. Ostrovu dala vzniknout sopečná činnost. Proto se tu nachází spousta horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým vlivem na lidský organismus. Turisté tudíž mohou na ostrov cestovat na dovolenou i kvůli balenoterapii.

Na ostrově je velmi příjemné podnebí po celou dobu sezóny letních dovolených. Turisty sem lákají hlavně dlouhé písečné a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do příjemně prohřátého moře. K dalším lákadlům patří malebná subtropická fauna a flora a vesničky plné romantiky, ve kterých má člověk pocit, že se zde zastavil čas. Ostrov je znám též velkým množstvím pamětihodností a starověkých památek.

Hlavní město ostrova Kos, známé pevností ze středověku a Hippokratovým platanem, bývá hojně navštěvovaným místem turisty, kteří sem přicestovali na dovolenou kvůli bližšímu poznání staré řecké kultury a historie.

Nejznámějšímu lékaři dějin byla zasvěcena nejproslulejší památka ostrova Kos Asklépion. Ten se v dobách nejvýznamnějšího rozkvětu Řecka stal tehdejší největší zdravotní institucí. V jeho zdech se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Kos ale nežije pouze svou slavnou historií, ale též dnešními dny. Široké možnosti nákupů najdou turisté na dovolené v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení ve velkém množství barů, restaurací a taveren.

Přístavy na Kosu bývají také obvykle voleny coby výchozí místa pro výlety do Bodrumu na Egejské riviéře v Turecku, jenž je odtud vzdálen jen asi 4 kilometry.