Řecký ostrov Ios

Mezi nejčastěji vyhledávané ostrovy Řecka patří ostrov Ios. Patří do skupiny Kyklad a leží v Egejském moři obklopen ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Ze Santorini je provozována pravidelná doprava lodí, protože na Iosu se nenachází letiště. A i přesto, že rozloha Iosu činí jen méně než 100 km2, je velmi vyhledáván kvůli dovolené hlavně pro svou krásnou faunu a flóru, úžasným plážím a bezstarostnému stylu ostrovního života. Ostrovanů zde žije pouze cca. 2.000, ale v době letních dovolených toto číslo samozřejmě narůstá.

Trajekty z Iosu míří také do Athén, krétského Heraklionu či na další okolní ostrovy. Hlavním městem ostrova Ios je Chora.

V minulosti zde bylo hlavním zdrojem příjmů zemědělství, v posledních desetiletích se ale stěžejním stává cestování, dovolená a služby s ní spojené. Turisté, kteří se přijíždějí strávit dovolenou, hledají především pohodu a soukromí a to jim zdejší pláže se zlatavým pískem mohou poskytnout.

Hlavní město je sice zapovězené automobilové dopravě, na oplátku je ideálním místem ke kouzelným procházkám starobylými uličkami. Chora je typická starořeckou architekturou, jejímiž hlavními rysy jsou bíle nabarvené, hlavně čtyřhranými, domky. Ve městě jsou spousty kavárniček, restaurací, taveren a také obchůdků se suvenýry.

Na kraji Chory se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Nedaleko nich leží přírodní amfiteátr, ve kterém se konají rozličné kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny byly vystavěny po celém území ostrova a bývají považovány za jeho symbol.

Ostrovní pláže bývají označovány jako ty nejhezčí nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Turisté na dovolené mohou v poklidu lenošit a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda ke všemu přitahuje potápěče k prozkoumávání života pod hladinou.

Hotely byly nedávno postaveny hlavně v blízkosti střediska Mylopotas. Město se nachází jeden a půl kilometru od hlavního města a ke skvělé relaxaci má pro turisty připravenu pláž s délkou přesahující 1 kilometr.