Zakynthos

Údajně nejhezčím ze všech ostrovů Jónského souostroví je Zakynthos. Je možné jej jednoduše popsat coby bohatý a pestrý kus země uprostřed moře plný zeleně, na němž se krčí malebné horské vesnice a mnoho nejrůznějších klášterů.

Hlavní město ostrova se jmenuje stejně jako ostrov samotný Zakynthos a většina turistů je během dovolené na ostrově alespoň jednou navštíví. Jméno vychází z pojmenování divokých hyacintů, které zde na ostrově každoročně zjara rozkvétají prakticky všude. Právě v tomto období je prý dovolená na ostrově Zakynthos nejhezčí.

Na ostrově jistě nebude o letní dovolené dlouhá chvíle těm, kteří mají rádi přírodu a také ji v čase volna rádi poznávají. Zajímavou zvláštností Zakynthu je pláž Xigia. Jedná se o nevelkou pláž z oblázků, v jejíž blízkosti tryská pod mořskou hladinou značné množství síry. Voda je tu zbarvena bíle, je hodně cítit sirnatými sloučeninami a má léčivé účinky na lidský organismus.

Zamilovaní se o dovolené na Zakynthu zase často vydávají ke skalám s názvem Mizithres, ke kterým se váží báje o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva údajně zajišťuje nehynoucí lásku na celý život.

Na Zakynthu se také nalézá nejrozsáhlejší ZOO v jihozápadním Řecku. Vystavovány tu jsou desítky druhů živočichů od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný Askos (Askos Stone Park) a jeho prohlídku by si v průběhu dovolené neměl nikdo nechat ujít.

K sladkému nicnedělání během zasloužené dovolené přímo zvou ty nejromantičtější pláže s mramorovým pískem. Tou nejvíce oblíbenou je Navaggio (také pláž Ztroskotání), kde se turisté mohou vyřádit v blankytně modrém moři, ze kterého mohou až bolet oči.

Symbolem ostrova je zřejmě želva Caretta Caretta. Ta sem každoročně naláká celé zástupy zvědavých turistů, protože se na zdejším pobřeží v průběhu léta rozmnožuje a klade do písku svá vajíčka. Kvůli velké exponovanosti Zakynthu se ale stala vymírajícím druhem a je zákonem striktně chráněná.

Setkání s těmito živočichy nabízí jižní část ostrova, ale je nutné si uvědomit, že právě kvůli jejich výskytu jsou v těchto místech zakázány veškeré vodní sporty. Za želvami se denně pořádají i výpravy lodí a turisté si tak mohou prožít plavání vedle těchto vzácných živočichů.