Řecký ostrov Lesbos

Na severovýchodě Egejského moře, jen necelých 8 km vzdálen od tureckých břehů, leží po Krétě a Evii třetí největší řecký ostrov Lesbos. Má rozlohu více než 1.600 kilometrů čtverečních a jeho obyvatelstvo čítá téměř 85.000 ostrovanů.

Na ostrově se nachází značně úrodná země a proto bývá ostrov též nazýván ostrov oliv. Na olivovníky tu turisté natrefí téměř všude, kde se o své letní dovolené na Lesbosu ocitnou. Hlavní město nese název Mytilene a jeho návštěvníci si v něm mohou prohlížet torzo starého města, historickou architekturu, muzeum a celou řadu nejrůznějších kostelů.

Lesbos se během posledních několika let téměř vůbec nezměnil a snaží se nepoddat se vlivu masového cestovního ruchu tak, aby dovolená v Řecku strávená v jeho náruči nepřipomínala dovolenou v továrnách na cestovní ruch.

Ale i tak se tady už dají najít celkem pulzující a živá letoviska, vhodná především pro ty turisty, kteří i během své dovolené požadují, aby to v jejich nejbližším okolí žilo. Ze všech ostrovů v Egejském moři se může pochlubit největším počtem slunečních dní v roce. Během léta se tady teploty běžně pohybují mezi 35 a 40 stupni.

Lesbos je především hornatým ostrovem, ale ani tak není v žádném případě vyprahlý a suchý. Vznikl, stejně jako téměř všechny ostrovy Řecka, vlivem sopečné činnosti. To dokazuje několik miliónů let starý zkamenělý les, na který se návštěvníci ostrova jezdí v čase dovolené dívat do západní části ostrova. Na Lesbos také často míří lidé s problémy kůže a zažíváním, protože tyto nemoci jsou zde léčeny v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos.

Drtivá většina cestovatelů si však Lesbos volí pro svou dovolenou hlavně kvůli jeho nádherným plážím. Hned několik z nich bylo oceněno modrou vlajkou, což je jen další důkaz o jejich čistotě a kvalitě. Z těch nejvyhlášenějších pláží je třeba zmínit kupříkladu Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni.

Nabídka dovolené na ostrově Lesbos je poměrně široká, stačí se podívat, co nabízí celá řada cestovek, které se na Řecko a dovolenou na řeckých ostrovech specializují. Během sezóny pak navíc přibývá slev na poslední chvíli, takže dovolenou na Lesbosu lze pořídit za velmi příjemné last minute ceny.

Po horkém dni prožitém na vyhřátých plážích je velmi vítanou možností posedět v některé z místních taveren a k večeři si pochutnat na některém z chutných pokrmů připravených z čerstvých ryb.

Lesvos se mezi destinacemi v Řecku stal velmi populárním také pro milovníky pěší turistiky. Jen zřídka je možné najít tak okouzlující přírodu jako na tomto ostrově. K vidění je zde skoro 300 druhů volně žijících ptáků.